Aktuality

Návštěva kardinála Dominika Duky v Divišově

V neděli 26. září, při příležitosti 275. výročí posvěcení kostela sv. Bartoloměje, navštívil Divišov kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český. Na začátku slavnosti spolu s panem starostou Mgr. Zdeňkem Pekárkem rozezvučel historický zvon Martin 275 kg, který po celkové rekonstrukci bude brzy, po 79 letech vrácen do kostela sv. Martina v Měchnově a zavěšen ve věži. Termín bude ještě upřesněn.

Tato transakce vyžaduje nové technické vybavení zvonu (nové srdce a zavěšení s novou dubovou hlavou). Před tím je třeba mu uvolnit místo a menší zvon Zdislavu nově zavěsit vedle. Farnost může tuto operaci, která navazuje na zhotovení nových zvonů v Divišově, realizovat díky příspěvku Městysu  Divišov ve výši 130.000,- Kč. Proto bylo na závěr slavnostní mše svaté Městysu Divišov poděkováno.

Na obvodu zvonu je latinským gotickým nápisem uvedeno, že „Tento zvon pro obec Měchnov, ke chvále Boží a ke cti sv. Martina, zhotovil roku 1526 Jakub, řečený Ptáček“.

Pan kardinál ve své promluvě a také při besedě s farníky, odpovídal na otázky a zároveň realisticky povzbuzoval a také informoval s přehledem, který přesahuje regionální rámec. Bylo vidět, že se v Divišově cítil velmi dobře. Ocenil jak velmi dobré a srdečné vztahy ve farním společenství, tak spolupráci mezi farností a Městysem Divišov. K pohodové atmosféře přispělo i krásné letní počasí.   

                                              Miloslav Kněz, farář

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com